Bespoke Home Budapest
Mióta foglalkoztok bútortervezéssel? Miért pont ebbe az irányba indultatok el?
„A Bespoke Home Budapest vállalkozást ugyan hárman hoztuk létre (Lipták Léna, Szelei Mihály, Szelei András Manuel), de a cég indulásának története mégis sokkal korábbra nyúlik vissza. Misi és András felmenői generációkra visszamenőleg a textilipar valamely területén tevékenykedtek, én pedig Misi párjaként egy új szemléletet hoztam a csapatba.” – meséli Léna. A biztos családi háttér indította el a textil iránti szeretetet mindannyiunkban, amit tovább erősített, hogy a fiúk anyai nagyapja is úri szabó volt, aki a divatiparban találta meg az útját. Szabó nagypapa csodás ruhatextileket alkotott, amivel egy rendkívül sikeres vállalkozást vezetett a ’70-es években. A legidősebb Szelei Mihály pedig textilkereskedő volt, így már édesapjuk is a textilek között nőtt fel, ahogyan ők is. Azt hiszem mindkét család vérébe beleivódott a szövetek karakteres illata és tapintása. Ezt az értéket szeretnénk a Bespoke Home Budapest vállalkozáson belül is megőrizni és továbbvinni. „A szüleink több, mint harminc éve foglalkoznak bútortextilek gyártásával és forgalmazásával. Szinte nincs olyan „régi motoros” kárpitos a szakmában, aki nem ismeri a nevüket. Az öcsém és én ebben a világban nőttünk fel, ránézésre megmondjuk egy anyagról, hogy annak milyen a minősége, összetétele és tartóssága. Gyakorlatilag az anyatejjel szívtuk magunkba a szövetek ismeretét és azok viselkedését.” – emlékszik vissza Misi. Körülbelül egy évvel ezelőtt úgy döntöttünk, hogy kellő tapasztalattal és gyártástechnológiával a hátunk mögött ideje elkezdeni a saját utunkat. Így hárman létrehoztunk egy saját bútormárkát, a Bespoke Home Budapestet, valamint egy lakossági bútorfelújítással foglalkozó céget a Kanapéfelújítás.hu-t.
Klasszikus hagyományokra épülő, igazi családi vállalkozás
Kik állnak a vállalkozás mögött? Hogyan épül fel a csapat?
„Tágabb értelemben ez egy klasszikus hagyományokra épülő, igazi családi vállalkozás, hiszen édesapám és édesanyám a mai napig textileket gyártanak és forgalmaznak. Ezért bármely munkához választunk bútorszövetet, az az ő kezükön megy keresztül. Teljes mértékben elfogadjuk a szakmai tapasztalatukat, de a Bespoke Home Budapest már egy sokkal frissebb üzleti koncepcióra épült, ami a mai piaci helyzetre és vásárlói szokásokra reflektál.“ – teszi hozzá András.
Milyen szolgáltatásaitok vannak?
bútorozunk szintén teljesen testreszabottan, a belső terek enteriőrjéhez igazodva. Ez a szolgáltatás már jóval túlmutat a textileken, hiszen a kárpitozás mellett asztalos munkákat is végzünk, amit alkalmanként szőnyegezéssel és függönyözéssel egészítünk ki.
A Kanapéfelújítás.hu keretein belül pedig magánszemélyeknek végzünk bútorfelújítást. Itt elsősorban a már meglévő bútorok kapnak új arculatot a megrendelő igényeire szabva. Sokan fordulnak hozzánk azzal, hogy ragaszkodnak régi, megszokott bútordarabjaikhoz főleg, ha az első osztályú minőség volt egyszer és sokat fizettek érte. Mi is azt valljuk, hogy ne kidobjuk, hanem újragondoljuk az elhasználódott bútorokat, amiket még kitűnően le tudunk bontani és új ruhába öltöztetni. Szinte nincs olyan sérülés vagy hiba, amint ne tudnánk orvosolni, ezért igazi értéket teremtünk ezzel a misszióval.
Szerinted mitől vagytok mások, mint a többiek a piacon? Miben különbözik a látásmódotok?
A Bespoke Home Budapest abszolút az egyediségre törekszik, illetve hogy a megrendelő maximálisan elégedett legyen az általa választott modellel, legyen az egy kanapé, egy fotel, egy szekrény, egy asztal, vagy egy komplett ülőgarnitúra. A mi üzletpolitikánk az, hogy attól mert valami egyedi, még nem jelenti azt, hogy feltétlenül drágának kell lennie. A Bespoke Home Budapest egyik klasszikus stílusirányzatát a mai napig a népszerű Chesterfield mélytűzött bútorok hangulata és formavilága inspirálja. Itt még a gombokat is egyesével tesszük fel és kézzel kárpitozzák a szakembereink a bútort, így sokan azt gondolják látatlanban, hogy dizájnbútor árkategóriába esik a termék, pedig nem így van. Az a tapasztalatunk, hogy a megrendelő elégedettségét nem csak a minőség, de az ár is befolyásolja, így inkább hiszünk a reális, elérhető árképzésben és a szájhagyomány útján terjedő ajánlásokban, mint az egyszeri találkozásokban.
Milyen darabokból épül fel az első önálló kollekciótok és kiket szeretnétek megszólítani vele?
Két irányba indultunk el, ami a saját bútor -és textilkollekciónkat illeti. Az egyik a Metropolitan elnevezést kapta, amely a mai nagyvárosi életmódhoz és a legújabb lakberendezési trendekhez illeszkedik. Modern, letisztult és egyszerű vonalvezetésű bútorokat képzeltünk el különleges textíliákkal. Emellett pedig egy sokkal elegánsabb, klasszikusabb kollekcióval is kijöttünk a piacra, ami a Dynasty fantázianevet kapta. Már a névből is érződik a minőség, az időtállóság és a hagyományok megőrzése. A kollekció a régóta népszerű Chesterfield bútorok hangulatát idézi, ami ma már nem kizárólag bőrből készül, – mint az eredeti angolszász bútorokon, hanem akár színes plüssökből, vagy éppen puhább zsákszövetekből. Ezen a vonalon abszolut úttörőnek számítunk Magyarországon. Az egyedi megjelenésű ülőbútorokkal egy új trendet szeretnénk életre kelteni, aminek szintén csak a megrendelő fantáziája szabhat határt.
Hogyan indul egy megbízás nálatok? Fontos a jó kapcsolat a megrendelőkkel? Eleget tesztek a kívánságaiknak, vagy elsősorban a saját tervezői elképzeléseitekhez alkalmazkodtok?
A nagyobb volumenű megbízások legtöbbször ajánlások alapján érkeznek hozzánk. Ez a szakma szorosan összefonódik a lakberendezéssel és a belsőépítészettel, így sokszor találnak meg bennünket egy projekt kivitelezési fázisában. Általában az a tapasztalatunk, hogy először csak egy dolgot kérnek tőlünk, majd a végén már arról tárgyalunk, hogy minden látványelemet mi gyártsunk le. A bizalom az alapja minden együttműködésünknek. Ha látják, hogyan dolgozunk, azonnal megnyílnak a kapuk előttünk. Jó kapcsolatot ápolunk a megrendelőkkel, ami abból adódik, hogy tényleg odafigyelünk a legspeciálisabb kéréseikre is. A gyakorlatias munkamódszerünkre hagyatkozva mi többnyire csak javaslatokat teszünk, hiszen előfordulhat, hogy az elképzelés nagyon látványosnak tűnik, de a kivitelezés során nekünk a funkcionalitásra is gondolnunk kell. A lakossági megbízásokat András irányítja és Léna a kapcsolattartó, míg az üzleti tárgyalásokat Misi bonyolítja. Jól kiegészítjük egymást, hiszen mindenkinek megvan a maga területe, de a fontosabb döntésetek, – melyek hatással vannak a márka jövőjére, – együtt hozzuk meg.
Miben látjátok a kapcsolódási pontot egy esküvői ceremóniával vagy egy friss házaspárral?
Az egyik ilyen momentum maga az esküvő lehet. Készítettünk már bútorokat elegáns eseményekre, ahol felmerült az igény a kárpitos ülőbútoraink bérlésére. A székeink, kanapéink, foteleink, vagy éppen ülőpuffjaink moduláris elemei könnyen kombinálhatók egymással bármilyen térben vagy akár még a szabadban is. Az esküvők alkalmával már egyre többen keresik az egyedi megoldásokat a sablonos díszítéssel szemben, így újra előkerülnek a kárpitozott, elegáns bútorok is a rendezvényszervezésben. Egy szertartáson nagyon jól mutat egy szép kanapé, vagy elegáns háttámlájú szék. Szeretnénk lehetővé tenni az igényes párok számára, hogy ne csak a virágra és az asztali dekorációra fektessenek nagy hagsúlyt, hanem a bútorokra is, hogy az egész miliő egységes legyen a „Nagy Nap” színvilágához igazodva.
A másik ilyen kapcsolódási pont pedig a majdani vagy már meglévő közős lakásuk berendezése. Az első közös bútorok megálmodása nem könnyű feladat, ami sokszor próbára teszi a friss kapcsolatokat is. Mi segítünk, hogy minden gördülékenyen menjen és a nap végén mindenki elégedett legyen. Amikor két ember összeköti az életét, összeköti az életterét is. Fontos, hogy mindkét fél egyenlőnek érezze magát a közös otthonukban. Nem is gondolnánk sokszor, hogy mennyire meghatározzák a mindennapjainkat a személyes tárgyaink, amelyek nap mint nap körülvesznek minket. Egy étkezőasztal, egy kanapé, egy fotel, vagy az ágyunk. Elég sok időt töltünk ezeken a bútorokon ahhoz, ahogy kényelmesek, szépek és megbízható minőségűek legyenek. Ők is megérdemlik az odafigyelést.
Mi volt a legemlékezetesebb / legkülönlegesebb megbízásotok?
Az eddigi legszebb munkánk egyben a legnagyobb kihívást is jelentette számunkra, amikor is egy több, mint három méter hosszú egyedi megjelenésű Chesterfield kanapé legyártására vállalkoztunk. A végeredmény csodálatos lett, amire több pozitív visszajelzést is kaptunk, nem beszélve az újonnan érkezett megrendelésekről.
Hol szeretnétek viszontlátni a munkáitokat?
Gyakorlatilag bárhol szívesen látjuk a munkáinkat, ahol bútorokra, függönyökre, szőnyegekre, vagy bármilyen más textilre van szükség. Nekünk egy magánlakás pont annyira szívügyünk, mint egy szálloda, egy étterem, egy üzlethelyiség vagy egy rendezvényterem. De dolgoztunk már iskoláknak, magánorvosi rendelőknek, vagy közintézményeknek és készítettünk már filmes díszlethez is bútorokat. Sokszor ismeretlen helyeken bukkanunk rá a saját bútorszöveteinkre. Nagyszerű érzés, amikor látjuk, hogy mások miket alkotnak a termékeinkkel.
Milyen tanácsokat adnál egy fiatal házaspárnak, akik első közös otthonukat rendezik be?
A piacot jelenleg elárasztják az olcsóbb kategóriás, silány minőségű, de látszólag mutatós bútorok. Sokszor egy szép látványtervvel adják el ezeket a darabokat, amikről aztán később kiderül, hogy nem azt az értéket képviselik, amiért fizetett a vásárló. „Én mindig azt szoktam mondani, hogy ha egy bútor feltűnően olcsó, annak oka van.„ – osztja meg velünk Misi.
Lakossági szinten számtalanszor találkozunk olyan kanapékkal, székekkel vagy éppen fotelekkel, amiket közel egy éve vásároltak meg, de már szétszakadt rajta az anyag, vagy az asztalos szerkezet el van törve. Ha valaki egy kanapét a piaci árnál legalább 30%-kal olcsóbban vásárol meg, az ne lepődjön meg, ha nem lesz tartós a termék. Ezek a bútorok futószalagról érkeznek a vevő kezébe. Nem lehet összehasonlítani egy kézzel és egy géppel készült munkát. „Én mindenképp azt javaslom, hogy az ember ne 1-2 évre vásároljon bútort, pláne ha van rá módja, hogy jóval magasabb minőséget vegyen kicsivel magasabb áron.
Az én tanácsom az lenne az ifjú pároknak, ha már van egy bútoruk, amit kaptak, örököltek, vagy szívesen hoznának magukkal a közös életükbe és nem akarnak újat venni, akkor alakíttassák át a saját ízlésükre. Nálunk ilyen esetben teljesen új külsőt kap a bútor. Kicseréljük a benne található szivacsot és megerősítjük az asztalos szerkezetet is.” – teszi hozzá Misi.
Mit gondolsz, miért lehet hasznos, ha az Őszi Esküvő Kiállításon találkoznak veletek a leendő megrendelők? Mivel készültök a rendezvényre?
Idén első alkalommal veszünk részt az Őszi Esküvő Kiállításon, ahol a VIP Lounge-ban találkozhatnak velünk a látogatók. Közel 100 négyzetméternyi területen rendezzük be az ideiglenes bemutatóterünket, ahol mindenki megszemlélheti a székeinket, kanapéinkat, foteleinket, ülőpuffjainkat és padjainkat. A kiállítás ideje alatt személyesen találkozhatnak velünk és bútorozással kapcsolatos tanácsot kérhetnek az érdeklődők, valamint megoszthatják elképzeléseiket, melyek kivitelezésében boldogan állunk rendelkezésükre. A helyszínen elsősorban a Dynasty kollekció klasszikus darabjai lesznek megtekinthetők, melyeket a jövőben bérelni is lehet majd akár esküvőre, akár bármilyen más eseményre.
+1 Kérlek, fejezd be a következő mondatot: „Számomra az Őszi Esküvő Kiállítás…”
… egy új út kezdetének jelképe”
Találkozzunk az Őszi Esküvő Kiállítás VIP lounge-ban.